Bütün fındık, fındık Gianduja ve rengarenk çiçek dekorları ile zarif bir seçim.

ADET
214,35TL KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Sepette %20 İndirim
1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Baton Çikolatalar

 

ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİ NELERDİR? 

Tropik kakao ağacının çekirdek tohumlarından elde edilen kakao, eşsiz lezzeti ve kokusu olan çikolata çeşitleri yapmanın en temel basamağıdır. Çikolata ham hale geldikten sonra istenirse içerisine farklı aromalar ve lezzetler ilave edilebilir. Çikolata çeşitleri genel olarak 6 başlığa ayrılır. 


 

  • Bitter çikolata: içerisinde en az %18 kakao yağı ve %14 kakao kuru hammaddesi bulunmalıdır. Şeker oranı en az olan çikolata çeşididir. 
  • Beyaz çikolata: içerisinde en az %20 kakao yağı ve %14 kakao kuru hammaddesi bulunmalıdır. 
  • Sütlü çikolata: içerisinde en az %25 kakao yağı ve süt yağı bulunmalıdır. 
  • Dolgulu çikolata: Dış kısmı toplam ağırlığın en az %25 kısmını içermelidir. 
  • Pralin: Lokma büyüklüğünde olan bu çikolata en az %25 bitter çikolata içermelidir. Genellikle kakao yağı yerine fındık yağı kullanılarak yapılır. 
  • Ruby çikolatası: Ruby çekirdeklerinden yapılan bir çikolata türüdür. 

Bayramlarda ve davetlerde sıklıkla ikram edilen çikolata çeşitleri, günde belirli bir oranda yenildiğinde sağlığa da faydalı. Antioksidan özelliği de bulunan polifenoller, çikolata içerisinde bolca bulunuyor. Çikolata çeşitleri aynı zamanda hücre hasarına yol açan serbest radikallere karşı koruma da sağlar.

Günde tüketilebilecek 1-2 kare bitter çikolata yaklaşık olarak 20-25 grama denk gelir. Ve bir fincan yeşil çay kadar polifenol içerir. Bu sayede kan akışını düzenlemeye ve damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. 

Çikolata çeşitleri içerisinden hangisi olursa olsun, tüketiminin mutlulukla ilişkili olduğu inkâr edilemez. Çikolata çeşitleri içinde bulunan bir aminoasit çeşidi olan triptofan, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salınımını uyarır. Ayrıca çikolatada bulunan kafein ve teobromin, sinir sistemini de uyarır ve yorgunluk halinin azalmasına ve modun yükselmesine yardımcı olur.

Yemişler ve Çikolata Buluşması: Fındıklı, Bademli Çikolata

Çikolata sadece damaktan ziyade tüm ağzı tatlandıran, insan vücuduna mutluluk ve enerji veren, duyguları harekete geçiren büyüleyici bir tattır. Bu tadın taze ve lezzetli kuruyemişler ile buluşması kaçınılmaz bir lezzet patlaması yaratmaktadır. 

Düğünlerde anı olarak dağıtılan, isteme törenlerinde ağız tadı olarak yenilen ya da bayramlarda ikram edilen çikolatalardan bayram çikolatası olmak üzere çok farklı paket ve formda çikolata görmek mümkün. Bademli çikolata, fındıklı çikolata, antep fıstıklı çikolata, dolgulu çikolata çeşitleri bunlardan sadece bazıları. Yeni tatlar denemeyi sevenlerin tercihi olarak ruby, beyaz çikolata ve pralin çikolata çeşitleri de bu ikram kutularında sıklıkla yer alır. 

Kaliteli Çikolata Yapımında Hangi Yağlar Kullanılmalı?

İnce çikolata birkaç parçaya bölündüğünde özel bir çıtırtı duyulur. Bu ses kakao yağında bulunan kristallerden kaynaklıdır. Bitter çikolata sesi oldukça fazla, sütlü ve beyaz çikolata sesi daha azdır. Kaliteli çikolata çıt diye net bir şekilde kırılır. 

Lezzet kalitesi bakımından kaliteli çikolata ağızda bıraktığı tat ile tespit edilemez. Kakao yağı haricinde bitkisel yağ kullanılan çikolata ağızda yağlı bir tat bırakır. Kaliteli çikolata çeşitleri ağızda vücut ısısıyla erir ve o benzersiz lezzeti sunar. 

Pastalarda Kullanılan Çikolata Farkı Nedir? 

Pastalarda sıklıkla tercih edilen çikolata türü kuvertür çikolatadır. 

Kuvertür çikolata, yüksek oranda kakao yağı içeren ve çikolata yapımında kullanılan bir hammaddedir. Herhangi bir katkı maddesi içermemesi ile tercih edilen kuvertür çikolatanın, sütlü ve bitter çikolata gibi birçok çeşidi bulunur. Bitter çikolata yemeyi çok seven ama fazla acı bulup tercih etmeyenlerin bile tercih ettiği kuvertür bitter çikolata kaliteli ve saftır. Bitter kuvertür çikolata kendi arasında 4 sınıfa ayrılır. Bunlar; semi sweet, bitter sweet, extra bitter ve extra etraf bitter çikolata. 


Kaliteli hammadde ile üretilen çikolata çeşitlerini sizlerle buluşturan ve eşsiz lezzetini kapınıza kadar getiren Nin çikolata ile çikolata keyfi bir tık uzağınızda. Özel günleriniz Nin çikolata sayesinde hep özel anılsın.